Barkod Programı Satın Almak

Nebim V3

Piyasaki en temel soru hangi barkod programını satın almalıyım. İşte sorun tamda burada başlıyor çünkü işletme program alacağı zaman ilk yaptığı şey firmanın bilgisayar teknik destek hizmetini veren firmaya sormak oluyor ki yanlışlıkta zaten burada başlıyor

1-Sektöre Uygun Yazılım Belirleme

2-Alınacak Programın Veritabanı Altyapısı

3-Satın Alıncak Barkod Programının Teknik Desteği

4-Satın Alınacak Programın Fiyatı

 

1-Sektöre Uygun Yazılım Belirleme

İşletme öncelikle kendi sektörüyle ilgili iyi bir fizibilite çalışması yapmalı. İhtiyacı olan program nedir? Hsngi işlerini program üzerinden takip edecek? Sadece cari alacak verecek ve bakiyelerinimi takip edecek yoksa çek senet teklif sipariş tüm bu işlemlerini barkod programı ilemi takip edecek. Üretim yapacakmı yurt dışı satışları (tax free) varmı? E-arşive ve E-faturaya tabimi, firmanın yakın ve orta dönemde e-ticaret planı varmı? 

Bu kadar çok soruya cevap vermeden bir ticari program almak heleki sadece fiyatına bakarak bir program almak işletmeyi sonraki dönemlerde ciddi sıkıntılara sokacaktır. Şubeli yapısı olan bir firma bu alt yapıyı destekleyen bir program almalıdır. 

Firma Tekstil mağazası ise yazılımın renk beden kavala özelliğinin olmasına dikkat edecek, her türlü kampanya progtam üzerinden düzenlenebilecek, Örneğin Takım elbise, Gömlek kravat tek fiyat üzerinden kampanya düzenleyebilecek, 1 alana 1 bedava yapabilecek bir yapıdamı ve bütün bu kampanyaları programa 1 kez tanımladıktan sonra kendisi yapacakmı bütün bunlar tek tek incelenmeli.

Teksitilciye olan program her zaman marketçiye olmuyor, marketçiye olan program ise yedek parça satan bir iş yerine olmuyor. İşletmeye uygun yazılım seçilmeli ve asla yazılım alınıp işletmeye uydurulmamalı. Tek istisnası alınan yazılımın ERP olmasıdır

ERP yazılımları işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda uyarlanabilen yapılardır. Nebim V3 ERP de aynı bu dediğimiz şekil her türlü işletmenin ihtiyacına cevap verecek bir yapıda kurgulanmıştır.

 

2-Alınacak Programın Veritabanı Altyapısı

Alınacak programın güvenli olması mutlak suretle göz önünde tutlmalıdır. Bu güvenliği sağlayan veri tabanları ise SQL türü veri tabanlarıdır. Barkod programının veri tabanı SQL olduğunda programla ilgili istisnasız her türlü raporlama yapılabilmektedir. Çünkü SQL veri tabanında tablolar birbirleriyle bağlı çalışırlar ve tüm tablolardan veriler çekilip istenilen raporlar oluşturulabilir. 

Ücretsiz veri tabanı programları ise çoğunlukla sıkıntı yaşatmaktadır. Piyasada gördüğümüz ücretsiz veri tabanı kullanan programlardan genelde programa girdikleri verilerin zaman için kaybolduğuna dair çokça şikayetler duymaktayız. Bu nedenle Ticari programların mutlaka ve mutlaka MS SQL veya My SQL veri tabanı kullanan programlar olmalıdır.

3-Satın Alıncak Barkod Programının Teknik Desteği

Satın alınacak barkod programının firmanın bulunduğu ilde mutlaka bayisinin olmasına dikkat edilmeli ve satın alınırken ne kadar zamanda ve ne kadar ücret karşılığında destek verileceği sözleşme yapılmak koşuluyla belirlenmelidir. Sonradan çıkacak süpriz ücretler işletme ile yazılım firması veya bayisi arasında sorunlar meydana getirecektir.

4-Satın Alınacak Programın Fiyatı

Yukarıda anlattığım şeylerin sonucunda bir yazılım firmanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde ise emin olunuz ki fiyatın hiç bir önemi kalmamaktadır.

Etiketler: Barkod Programı
Nisan 19, 2020
Listeye dön