E-Tcarette Yapılan 10 Büyük Hata

<h1>E-Tcarette Yapılan 10 Büyük Hata</h1>

1-Doğru ürünlerin satılmaması ellerinde ürün olmadan xml tedariğine gidiyor. Buda verilen siparişlerin aksamasına veya hiç gerçekleşmemesine neden oluyor
2-Sadece tek bir kanaldan satış yapmak. Sadece kendi sitesinden satış gibi ölümcül hatalar e-ticaretin uzun ömürlü olmamasına neden oluyor. İşletme mutlaka pazar yerlerinde mağaza açıp ürün satmalı.
3-Ürün fotoğraflarından sonra ürün açıklamasına yeterli önem vermemek. Ayrıca görsellerin fonunun beyaz olmaması özellikle pazar yerlerinde mağazayı olumsuz etkilemektedir
4-Rakip fiyatlarına bakmadan pazar yerlerinde satış yapmak. Rakip fiyatlarını incelemeden fiyat belirlemek ürününün satılmamaısının en önemli nedenlerinden biridir. Başka bir satıcının 45 TL ye sattığı bir ürünü siz 60 TL ye satmaya çalışırsanız bu sizin ve mağazanız için bir hüsran olacaktır. Çünkü internet müşterisi çok detaylı araştırma yapmakta kararınıda buna göre vermektedir. Hatta müşterilerin büyük bir kısmı araştırma konusunda çok ciddi tecrübe sahibi olmuşlardır.  Müşteri fiyat araştırması yaparken bir çok e-ticaret sitesindende alacağı bu ürünün fiyatlarını araştırmaktadır.
5-Stok takibi yapmamak. En ölümcül hata. Müşteri ürünü alıyor ürünün gelmesiyle ilgili bir beklentiye giriyor ve sonrasında mağazadan gelen bir telefonla ürünün ellerinde olmadığı onun yerine başka bir ürünü verebileceklerini vs vs gibi konuşmaların müşteride uyandırdığı ilk izlenim DOLANDIRILDIM duygusu oluyor. Müşteri bu üründe ısrar edince mağaza ile yüz göz oluyor ve mağaza bu konuşmalardan sonra ilgili ürünü bulsa bile bu müşteri sonrasında bir daha asla bu mağazadan alış veriş etmemektedir.
6-faturasız mal satışı yapmak. Bu da müşteride merdiven altı bir firmayla karşı karşıyayım duygusu uyandırabildiği gibi müşterinin şikayet etmesiyle de firma Maliyeden çok ciddi bir ceza ile karşı karşıya kalmasına sebep olacaktır.
7-Kötü paketlenmiş ürünler : Eski kutulara, marketerden toplanmış eski ürün kutularına, kargo sürecinde yırtılabilecek ince kartonlar ve firmanın kendi logosu olmayan bir şekilde paketlenmiş ürünler müşteride yine “Merdiven Altı Firma”  imajı vermekte olup müşterinin bir sonraki alış veriş tercihinide direk olarak etkilemektedir.  Güzel paketlenmiş al benisi olan kutular müşterilerin gözüne hoş görünecek ve bir sonraki siparişlerinde de etkili olabilecektir.
8-Kişilerin kendi kargo anlaşmalarını yapmaları : Kendi firmamız adına yapacağımız kargo anlaşmaları ile Pazar yerlerinin ya da e-ticaret wqebsitesi yapan kurumsal firmaların kargolarla yaptıkları anlaşmalar arasında en iyi ihtimalle 2 kat fiyat farkı oluşmaktadır. Bizim 20 TL ye yaptığımız bir anlaşmada pazaryerlerinin anlaşması ile aynı ürün  en fazla 7,5 TL ye gitmektedir. Buda müşterinin kargoyu kendi ödese bile gözüne gelmeyecek bir rakamdır. Kesinlikle kargo anlaşmasını pazarlık gücü yüksek olan ve düşük fiyatlar alabilen firmalar üzerinden yapmalıyız.
9-Kişilerin sattıkları ürünlerde hileye başvurmaları  Bu hata değil direk dolandırıcılık olayına girmekte olup yanlış hesapta  artık bağdattan kesin dönmektedir. Çünkü gerek tüketici hakem heyti gerekse Tüketici Mahkemeleri kesinlikle alıcıdan yana tavır koymaktalar. Ticari hayatımda edindiğim gözlemler sonucunda net olarak diyebileceğim bir şey varki DOLANDIRICI HİÇ BİR FİRMA UZUN SÜRE AYAKTA KALAMIYOR.
10-Satış sonrası hizmetlere önem vermemek .  Müşteriler kesinlikle Satış Sonrası Hizmete çok çok önem veriyorlar. Bu nedenle bilinir markaların satışları daha kolay olmakta. Kendi markanız ile satış yapıyorsanız mutlaka satış sonrası hizmetleri her ürünün altına açıklama şeklinde ekleyiniz.

 

Etiketler: Termal etiket, Barkod etiket, Kuşe etiket, Silvermat etiket, Üretim ve Satış
Nisan 24, 2020
Listeye dön