E-Ticaret Müşterilerinin Yaşadıkları Sorunlar

UTS Bilgisayar Barkod Etiket ve POS Sistemleri

Bu sorunları farklı başlıklarda incelemek gerektiğini düşünüyorum.  En önemli sorun web sitenizi yaptırdığınız firmanın sorunlarınız karşısında aldığı pozisyon. Ne kadar çözüm odaklı çalışıyorlar, sorunu çözüyorlarmı yoksa erteliyorlarmı  bunlar çok önemli faktörler E-ticaret müşterilerinin heleki ent ERP yazılımlarıyla entegrasyonları varsa büyük problem. Çünkü bu firmalar asla hatanın kendilerinde olduğunu kabul etmezler. İlk dedikleri şey Nebim bayiniz bir kontrol etsin.  Kontrol sonucu hatanın e-ticaret firması kaynaklı olduğ sql verileriyle ortaya çıktıktan sonra tüm pişkin tavırlarıyla tamam biz bir bakalım cümlesi ise günün sonunda yaramıza tuz biber ekliyor. Bu sorunlar X firmasında Y firmasında Z firmasında aynı şekilde tezahür ediyor

E-ticaret yapan firmaların diğer bir sorunu kargo firmaları; pahalı taşıma maliyetleri, zamnında yerne ulaştırılmayan ve bu sebepten dolayı  iade olan ürünler. Barkod etiket gönderidğim Yalovadaki bir müşterim terazi etiketlerinin halen eline yetişmediğini söylediğinde karonun bizden çıkışının üzerinden 5 gün geçmişti. Yalovadaki kargoyu aradığımda müşteriyi bulamadığnı söyledi ben tekrar müşteriye geri dönüş yaptım kardeşim bu Cadde buranın en işlek caddesi ve buradaki tek şarküteri benim benide tanımayan kimse yoktur buralarda dediğinde ben tekrar kargoyu aradığımda ürünününz şimdi teslim edildi dediler. Aramazsam muhtemelen o günde teslim edilmeyecek.

Diğer bir sorun müşterilerin Tüketici kanunun kendilerine vermiş olduğu sınırsız yetkiyi kullanıyor olmaları. Düğün için sipariş edilen Gece elbisesinin düğünde giyildikten sonra iadesinimi dersiniz, Matkapla, hılti ile işini bitirip iade edenimi istersiniz,  alacağı bir ürünün farklı renk ve bedenlerini sipariş edip denedikten sonra iade edeninimi dersiniz. Ne ararsanız var. Kanunen iade alma yükümlülüğü, e-ticaret esnafını bu anlamda çok büyük sıkıntılara sokup bu ticaretinde sürdürülebilirliğini riske atmaktadır.

İnternetten veya başka herhangi bir şekilde mesafeli satım sözleşmesi kapsamında satın almış olduğunuz ürünü hiçbir gerekçe ileri sürmeksizin 7 gün içerisinde iade etme hakkınız bulunmaktadır. Fakat mağazadan alınan ürünlerde tüketicinin böylesine sınırsız ve böylesine pervasız bir iade hakkı yoktur.

Kargo ücreti ile ilgili kesinlikle bir düzenleme kanunen yapılmalıdır ki Türkiyedeki e-ticaret ilerleyebilsin ulusal olmaktan çıkıp uluslar arası piyasalara girebilsin.

Bizim barkod etiket satışlarımızda böylesi bir durum söz konusu değil, çünkü karşımızdaki son kullanıcıda bir esnaf. İstediği üründe bir eksiklik yoksa sıkıntısız süreç tamamlanıyor. 2 yıllık e-ticaretimizde istisnasız henüz dönen bir kargomuz yoktur. Bu açıdanda gayet mutluyuz.

Etiketler: ağrı barkod etiket, ağrı nebim, muş barkod etiket, muş nebim, pos sistemleri, van barkod etiket, van nebim, muş barkod etiket, ağrı barkod etiket
Nisan 15, 2020
Listeye dön